• Biegamy i zachęcamy do biegania innych

  • Gliwice biegają!

  • Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa

  • Amatorski Klub Miłośników Biegania Pędziwiatr Gliwice

Copyright 2021 - AKMB Pędziwiatr Gliwice

2015 dopingOstatnio zawrzało w mediach i na portalu maratony polskie na temat dopingu w lekiej atletyce, a szczególnie w Federacji Rosyjskiej. Nie chcę bić piany, a raczej potraktować temat jako inspirację do przemyśleń na własnym przykładzie. Nigdy nie stosowałem jakichkolwiek wspomagaczy, a na pytanie o suplementy diety czy coś w tym rodzaju odpowiadam, że wiedzy na ten temat nie mam, a pewnie w necie są setki porad na ten temat, więc droga prosta. Co mnie się tyczy, to jestem zwolennikiem życia zgodnie z naturą - słucham własnego organizmu i staram się współpracować, co oczywiście nie zawsze mi wychodzi (kiedyś papierosy, teraz czasem alkohol, słodycze, itp). Jeżeli czuję, że bierze mnie grypa to stosuję tradycyjną wodzionkę: chleb, łyżka smalcu, 3 ząbki czosnku, pół łyżeczki pieprzu i maggi do smaku - wszystko zalane wrzątkiem. Przyswajam wodzionkę i hop do łóżeczka - żadnych antybiotyków. Ale od leczenia ważniejsza jest profilaktyka: znane jest powiedzenie, że 1 km biegu to 1 zł mniej w aptece - i to się sprawdza, pod warunkiem, że tych złotówek nie będzie 100 codziennie :).

A wracając do oszustw, nie tylko związanych z dopingiem, to zdarzają się wszędzie. Nawet w Mysiej Wólce, gdzie startuje 20 zawodników, byle tylko była jakaś kasa do wygrania, choć nawet nie zawsze: może by skrócić bo po co się męczyć i pokazać znajomym jaki byłem dobry? No cóż, niestety zdarzają się takie mniejsze lub większe nieuczciwości. Bardzo mnie cieszy, że na naszej Prowokacji Biegowej jeszcze żadnej tego typu wpadki nie było. A może by tak wprowadzić kontrolę dopingową? Podniosłoby to prestiż biegu, bylibyśmy znani na świecie i wreszcie by nie przyjeżdżali na nasz bieg Kenijczycy i Ukraincy, żeby zgarnąc kasę (tak sobie żartuję).

Dość tych wywodów. Biegajmy w zdrowiu, budujmy swoją formę i odporność dla własnego dobra. Jak powiedział majster na budowie: dzisiaj budujcie porządnie, bo budujecie dla siebie. A co budujemy? No, izbę wytrzeźwień.

Pozdrawiam biegowo,

Andrzej Pacuła

Prezes AKMB Pędziwiatr Gliwice

Kim jesteśmy?

Nasze starty