• Biegamy wiosną, latem, jesienią i zimą

  • Gliwice biegają!

  • AKMB Pędziwiatr Gliwice

  • Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa, Maraton Pędziwiatra

  • Biegamy i zachęcamy do biegania innych

  • Maraton Pędziwiatra

Copyright 2024 - AKMB Pędziwiatr Gliwice

Amatorski Klub Miłośników Biegania PĘDZIWIATR Gliwice powstał 1 maja 2011 roku. Działalność klubu zapoczątkowała grupka osób wspólnie biegających w okresie zimy w ramach biegu "Decathlon z biegiem zimy 2011".

Od tego czasu wspólnie spędzamy sporo czasu podczas biegania i nie tylko...

W maju 2011 stworzyliśmy dla gliwickich biegaczy nowe możliwości, lecz historia Pędziwiatrów w Gliwicach sięga znacznie odleglejszych czasów.

Od Człapaka do AKMB Pędziwiatr - lata 2000-2011

2.IV.2000 roku został założony pierwszy Klub Człapaka PĘDZIWIATR Gliwice przez Krzysztofa Dobosza i Jarosława Goworka. Obaj nie byli wówczas mieszkańcami Gliwic (!), lecz nasze miasto z racji wspólnych studiów na Politechnice Śląskiej było częstym miejscem ich spotkań i dlatego tu przede wszystkim mieli zamiar rozwijać działalność klubu. Pierwszy start człapaków-założycieli miał miejsce 9.IV.2000 na Półmaratonie w Żywcu. Od tego momentu klub przyciągał coraz więcej biegaczy, która to liczba maksymalnie wynosiła około aktywnych 30 osób startujących pod tym samym szyldem. Mając nadzieję na rozwój działalności organizacyjnej, w połowie roku 2003 zawiązano stowarzyszenie kultury fizycznej związane z klubem.

Na przestrzeni dziesięciu lat wspólnego biegania, klubowicze często bywali widoczni na trasach biegowych, nie tylko na Śląsku ale i w całej Polsce. Najlepsze wyniki klubowicze osiągali w latach 2003-2007, co roku zajmując ok. 20 miejsc na podium w kategoriach wiekowych startując w 70-80 różnych imprezach biegowych. Wśród najbardziej utytułowanych klubowiczów należy wymienić Janka Hano, Franciszka Gilewskiego, Waleriana Sowińskiego, Janusza Wesołowskiego i ś.p. Kazimierza Pasiekę. Warto też wspomnieć o zajętym drużynowo (Jarosław Karwowski, Marek Cepil, Krzysztof Dobosz) drugim miejscu podczas Europa Maraton Zgorzelec-Goerlitz 2005. Najliczniejszy start w historii (19 klubowiczów) miał miejsce podczas II Półmaratonu Jurajskiego w 2006.

Klub Człapak Pędziwiatr kilkukrotnie organizował też serię biegów dla dzieci okazji Dnia Dziecka we współpracy z Klubem Osiedlowym Chatka na Osiedlu Gwardii Ludowej w Gliwicach. Za ostatni przejaw pozastartowej aktywności klubu można uznać pomoc techniczną udzieloną w 2009 roku biegaczom z Knurowa w organizacji sztafet na Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz na Przystanek Woodstock.

Brak pozyskanych sponsorów oraz brak biegaczy zainteresowanych w rozwijaniu działalności organizacyjnej związanej z amatorskim bieganiem powodował, że w ostatnich latach poza startami w zawodach klub praktycznie był niewidoczny. Ostatecznie postanowiono zrezygnować z odrębnej osobowości prawnej i rozwiązać stowarzyszenie wraz z końcem 2009 roku. Klub funkcjonował nadal, aż do momentu wchłonięcia go przez nowo powstały Amatorski Klub Miłośników Biegania PĘDZIWIATR Gliwice.

Amatorski Klub Miłośników Biegania Pędziwiatr Gliwice - od 2011 do dnia dzisiejszego

Od 1 maja 2011 r. AKMB Pędziwiatr Gliwice działa w formie sekcji przy Stowarzyszeniu Rozwoju Czechowic z siedzibą w Czechowicach przy ul. Nad Łąkami 1, która jest organizacyjnym zapleczem i miejscem spotkań klubowiczów. Po reaktywacji Klubu jego pierwszym prezesem został Michał Świąć. W styczniu 2013 r. jego funkcję przejął Krzysztof Piss, a od lipca 2014 r. rolę prezesa AKMB Pędziwiatr Gliwice pełni Andrzej Pacuła – wspierany przez pozostałych członków zarządu, tj. obecnie: Piotra Pacułę, Jolantę Florecką i Tomasza Lewickiego. Według danych z marca 2018 roku klub zrzesza 47 osób związanych ze sobą nie tylko poprzez wspólne starty w zawodach i organizację imprez
sportowych, ale także poprzez relacje ściśle prywatne.

Od 2011 r. Piotr Pacuła prowadzi Puchar Klubu - wewnętrzną rywalizację w kilku klasyfikacjach, której podsumowanie odbywa się corocznie w drugą sobotę stycznia w ramach imprezy integracyjnej w siedzibie klubu, uwieńczonej uroczyście wręczanymi nagrodami rzeczowymi. Takich kultywowanych w każdym roku tradycji klub ma więcej: noworoczne morsowanie w jeziorze Czechowickim poprzedzone kilkukilometrowym biegowym rozruchem i zakończone tradycyjną lampką szampana czy organizowana w maju z okazji urodzin klubu Mila Piwna. To przykłady cyklicznych wydarzeń, które przyciągają członków Klubu wraz z rodzinami. Oprócz tego nasi klubowicze biorą udział w innych licznych inicjatywach integrujących gliwickie i śląskie środowisko biegowe - na przykład w zimie morsujemy z Gliwickimi Morsami i Foczkami, cały rok biegamy w niedziele w lasach okalających basen Olimpijczyk

AKMB Pędziwiatr Gliwice jest organizatorem wielu imprez sportowych. Najbardziej rozpoznawalną „flagową” imprezą o cyklicznym, comiesięcznym charakterze jest Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa. Pierwsze zawody odbyły się 25 stycznia 2014 r., a 2018 r. jest piątym sezonem cieszącej się powszechnym uznaniem imprezy. Jej inicjatorem, szefem i zarazem kołem zamachowym jest Andrzej Szelka, wspierany przez najaktywniejszych członków Klubu oraz entuzjastów spoza niego. Pędziwiatr angażował się również z powodzeniem w organizację szeregu innych imprez biegowych. Z naszym wsparciem organizowane były biegi w Shausha Sport Club w 2016 i 2017 roku, I Półmaraton Gliwicki w 2014 roku, I Bieg po Historię w 2013 roku (w ramach XI Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego), Bieg po DTŚ, Bieg na Pożegnanie Lata i inne.

Klub zrzesza osoby różnych zawodów i profesji, osoby o różnych poglądach i pozabiegowych pasjach. Metrykalna rozpiętość pomiędzy najmłodszym a najstarszym członkiem to 43 lata (!), ale wszyscy są ze sobą po imieniu. Są wśród nas zarówno miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu, jak i ambitni biegacze stający niejednokrotnie na podium zawodów biegowych. Są miłośnicy rekreacyjnego biegania po parku, pasjonaci długodystansowych biegów miejskich, jak i ultrasi zaliczający arcytrudne górskie trasy biegowe. Łączy nas bieganie, pozytywne nastawienie do życia i chęć zostawienia czegoś po sobie. Biegamy i zachęcamy do biegania innych.

Z każdym nowym sezonem biegowym, z każdym miesiącem podsumowanym kolejną Prowokacją Biegową, pisze się historia naszego klubu - i oby pisała się jak najdłużej.

Kim jesteśmy?

Nasze starty