• Biegamy i zachęcamy do biegania innych

• Gliwice biegają!

• Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa

• Amatorski Klub Miłośników Biegania Pędziwiatr Gliwice

Copyright 2017 - AKMB Pędziwiatr Gliwice

Amatorski Klub Miłośników Biegania PĘDZIWIATR Gliwice powstał 1 maja 2011 roku. Działalność klubu zapoczątkowała grupka osób wspólnie biegających w okresie zimy w ramach biegu "Decathlon z biegiem zimy 2011".

Od tego czasu wspólnie spędzamy sporo czasu podczas biegania i nie tylko...

W maju 2011 stworzyliśmy dla gliwickich biegaczy nowe możliwości, lecz historia Pędziwiatrów w Gliwicach sięga znacznie odleglejszych czasów.

2.IV.2000 roku został założony pierwszy Klub Człapaka PĘDZIWIATR Gliwice przez Krzysztofa Dobosza i Jarosława Goworka. Obaj nie byli wówczas mieszkańcami Gliwic (!), lecz nasze miasto z racji wspólnych studiów na Politechnice Śląskiej było częstym miejscem ich spotkań i dlatego tu przede wszystkim mieli zamiar rozwijać działalność klubu. Pierwszy start człapaków-założycieli miał miejsce 9.IV.2000 na Półmaratonie w Żywcu. Od tego momentu klub przyciągał coraz więcej biegaczy, która to liczba maksymalnie wynosiła około aktywnych 30 osób startujących pod tym samym szyldem. Mając nadzieję na rozwój działalności organizacyjnej, w połowie roku 2003 zawiązano stowarzyszenie kultury fizycznej związane z klubem.

Na przestrzeni dziesięciu lat wspólnego biegania, klubowicze często bywali widoczni na trasach biegowych, nie tylko na Śląsku ale i w całej Polsce. Najlepsze wyniki klubowicze osiągali w latach 2003-2007, co roku zajmując ok. 20 miejsc na podium w kategoriach wiekowych startując w 70-80 różnych imprezach biegowych. Wśród najbardziej utytułowanych klubowiczów należy wymienić Janka Hano, Franciszka Gilewskiego, Waleriana Sowińskiego, Janusza Wesołowskiego i ś.p. Kazimierza Pasiekę. Warto też wspomnieć o zajętym drużynowo (Jarosław Karwowski, Marek Cepil, Krzysztof Dobosz) drugim miejscu podczas Europa Maraton Zgorzelec-Goerlitz 2005. Najliczniejszy start w historii (19 klubowiczów) miał miejsce podczas II Półmaratonu Jurajskiego w 2006.

Klub Człapak Pędziwiatr kilkukrotnie organizował też serię biegów dla dzieci okazji Dnia Dziecka we współpracy z Klubem Osiedlowym Chatka na Osiedlu Gwardii Ludowej w Gliwicach. Za ostatni przejaw pozastartowej aktywności klubu można uznać pomoc techniczną udzieloną w 2009 roku biegaczom z Knurowa w organizacji sztafet na Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz na Przystanek Woodstock.

Brak pozyskanych sponsorów oraz brak biegaczy zainteresowanych w rozwijaniu działalności organizacyjnej związanej z amatorskim bieganiem powodował, że w ostatnich latach poza startami w zawodach klub praktycznie był niewidoczny. Ostatecznie postanowiono zrezygnować z odrębnej osobowości prawnej i rozwiązać stowarzyszenie wraz z końcem 2009 roku. Klub funkcjonował nadal, aż do momentu wchłonięcia go przez nowo powstały Amatorski Klub Miłośników Biegania PĘDZIWIATR Gliwice.

Oto my

Nasze starty